10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania

Jeśli chcesz dowiedzieć się co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania, obejrzyj jedną z Mieszkaniowych Pigułek Wiedzy poniżej lub przeczytaj cały skrypt.

⭐ Kliknij, aby zasubskrybować kanał na YT: http://bit.ly/subskrybujnaszyt

⭐ Interesujesz się inwestowaniem w nieruchomości? Tutaj odbierz bezpłatne materiały.

 

SKRYPT:

Dzisiaj powiem o 10 rzeczach, które musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania.

Po pierwsze, zwróć uwagę na cały budynek. Kiedy będziesz szedł do mieszkania, zatrzymaj się przed wejściem do klatki schodowej i zobacz jakie pierwsze wrażenie robi na Tobie zewnątrz cały budynek, klatka schodowa, elewacja, okolica.

Pierwsze wrażenie będzie bardzo ważne, bo, przecież, jeżeli będziesz mieszkał w tym mieszkaniu, to będziesz ten budynek oglądał na co dzień. A jeżeli będziesz je wynajmował albo kupujesz mieszkanie na flipa, też będzie to bardzo istotne dla Twoich klientów.

Zwróć uwagę na szczegóły techniczne!

Jak wygląda elewacja zewnątrz? Czy budynek jest ocieplony? Czy gdzieś nie wychodzi jakieś grzyb? Jak wygląda wizualnie elewacja? Wejdź do klatki schodowej! Zobacz jak ona wygląda – czy jest wyremontowana, czy jest malowana? Jak jest z instalacjami? Czy widzisz, że są nowe, położone, na przykład, kable elektryczne czy też nie? Zobacz też czy elewacja jest ocieplona?

Możesz też, zwłaszcza jeżeli jesteś zainteresowany mieszkaniem, które jest położone na ostatnim piętrze, zwrócić uwagę na dach. No bardzo często nie będziesz w stanie tego dachu zobaczyć, bo budynek będzie wysoki. Będziesz się musiał zapytać właściciela, ale najlepiej też w administracji. Wtedy ocenisz już cały standard budynku zewnątrz i klatki schodowej, przemyśl sobie swoje pytania odnośnie remontów, które zadać właścicielowi czy też administracji budynku. Bo właściciel może nie zawsze będzie znał plany remontowe wspólnoty czy też spółdzielni.

Zwróć też uwagę, jaki jest zapach na klatce schodowej. Czy jest przyjemny czy nieprzyjemny czy neutralny. Będzie to istotne potem przy wynajmowaniu czy sprzedaży mieszkania.

Mając już informacje na temat budynku, przejdźmy do kolejnego ocenianego punktu, czyli samego mieszkania.

Oczywiście zwróć uwagę na stan techniczny tego mieszkania. Czy były wymienione instalacje – elektryczna, wodno-kanalizacyjna? Jakie są okna? Jakie są drzwi? Co z podłogami? Czy są proste czy też krzywe? Czy skrzypią? Czy to jest stary parkiet? A może nowe panele? Jeżeli nowe panele, to zapytaj co było pod spodem?

Jeżeli chodzi o ścianę… Czy są gładzie czy może tapety? Kiedy były remontowane? Te wszystkie informacje będą Ci potrzebne, żeby stwierdzić, czy cena mieszkań jest adekwatna. No i też żeby ocenić jakie remonty będziesz robił i ile Ci będą kosztować?

Oczywiście bardzo ważnym elementem będzie ogrzewanie. Sprawdź, jakie to ogrzewanie jest? Dowiedz się, czy to będzie ogrzewanie z sieci miejskiej. Czy piec gazowy czy elektryczny? No jeżeli to nie będzie ogrzewanie miejskie, to też warto się zorientować czy może będzie wdrożone w tym budynku takie ogrzewanie? A jeżeli ogrzewanie jest elektryczne, to czy jest możliwość zrobienia ogrzewania gazowego? Będzie też ważne pod kątem, właśnie, tego czy jest ciepło czy zimno zimą w mieszkaniu, gdzie w budynku znajduje się to mieszkanie – to jest skrajne czy pomiędzy mieszkaniem? I czy jest na parterze czy na ostatnim piętrze? To ostatnie piętro będzie też ważne latem, ponieważ jeżeli będzie bardzo mała izolacja nad tym mieszkaniem, to może się okazać, że będzie tam bardzo gorąco. Tak samo w przypadku strychu. Będzie bardzo istotne, jaki jest dach. Z czego jest wykonany?

Kiedy masz już ocenione samo mieszkanie pod kątem technicznym i ogrzewania, trzeba spojrzeć bliżej na koszty utrzymania samego mieszkania. Oczywiście będzie ważne przede wszystkim, jakie są comiesięczne koszty, które będziesz ponosił do administracji. Oczywiście właściciel powinien pokazać Ci taki “druczek” czyli podsumowanie miesięcznych kosztów, gdzie będziesz wiedział, jakie są zaliczki na ogrzewanie, na wodę.

Ale też jakie opłaty stałe za zarządzanie, za sprzątanie części wspólnych i wszystkie pozostałe opłaty. Jest to bardzo ważne, bo może nie wiesz, ale dane podobne mieszkania, na przykład, o metrażu 40-50 m w jednym budynku w jednej wspólnocie mogą kosztować miesięcznie 200-300 zł, a w innej – nawet 700-800 i więcej.

Także różnica jest bardzo duża. Oczywiście wysokość tych opłat będzie bardzo dla Ciebie ważna, zarówno jak będziesz mieszkał w tym mieszkaniu, ale też, jak będziesz je wynajmował. Im większą opłaty tym mniej potem zostanie dla Ciebie z wynajmu. Będzie to ważne także przy flipie, ponieważ jak ktoś chce kupić mieszkanie, no to potem nie po to, żeby płacić bardzo dużo co miesiąc do administracji.

Zapytaj też o podatki. Czy też opłaty za użytkowanie wieczyste, bo zwłaszcza w istotnych miejscach w mieście, czy na przykład w centrum opłata za użytkowanie wieczyste może być bardzo wysoka. Warto też zastanowić się nad ubezpieczeniem mieszkania. No i też w przypadku innych terenów czy starych budynków ubezpieczenie może być droższe niż w innych.
Punkt czwarty – prawny mieszkania. Bardzo szczegółowo mówię o tym w innej pigułce wiedzy do której Cię odsyłam w opisie pod tym wideo. Upewnij, się że stan prawny nieruchomości jest jasne, że wiesz kto jest właścicielem przed zakupem tego mieszkania.

Piąty punkt, który musisz sprawdzić – sąsiedzi. Zapytaj oczywiście właściciela, jacy są sąsiedzi, starsi i młodzi, kto mieszka w tym budynku. Natomiast warto też żebyś spędził trochę czasu – może przyszedł od rana, wieczorem i sam zobaczył, jacy ludzie się tu kręcą. Znowu nie chciałbyś pewnie mieszkać w okolicy, w której sąsiedzi są bardzo imprezowi, przesiadują może na klatce schodowej z piwkiem. Czasami niestety to się zdarza. Więc warto poświęcić trochę więcej czasu i to sąsiedztwo samemu zaobserwować.

Punkt szósty. Jaka jest cena tego mieszkania? Jak jesteśmy już tak blisko decyzji o zakupie, bo wszystkie pozostałe punkty pozytywnie zweryfikowaliśmy, no to pewnie mi się jeszcze raz czy cena za to co kupujemy jest adekwatna. Zobaczymy jeszcze raz podobne mieszkania na rynku. Czy one są mniej więcej w takich samych cenach?

Jak to mamy sprawdzone – punkt siódmy – Sprawdźmy też możliwości podziału tego mieszkania. Bo może teraz kupujemy dla siebie, może na wynajem. Ale wiadomo mieszkanie to jest coś, co będzie z nami pewnie przez najbliższe lata. Więc dobrze jeszcze ocenić, czy możemy, na przykład, wydzielić dodatkowe pokoje. A może jeżeli jakiś pokój jest przejściowy, czy możemy z niego zrobić nieprzechodni pokój? Bo to nam podwyższy wartość mieszkania, będzie łatwiej wynajmować takie mieszkanie. No jeżeli byśmy właśnie sprzedawali w przyszłości też będzie łatwiej. A jeżeli to jest duże mieszkanie to może, na przykład, jest możliwość zrobienia dwóch odrębnych lokali albo od razu są dwa wejścia z różnych klatek schodowych. To od razu pozwoli nam ocenić, że w przyszłości będzie łatwiej to mieszkanie sprzedać czy podzielić. Więc jest to też istotny punkt przy ocenie mieszkania.

Wiedząc to wszystko przychodzimy do punktu ósmego, czyli koszty remontu i wyposażenia. Gromadząc całą wiedzę, odpowiadając na poprzednie punkty, wiemy już co możemy w mieszkaniu zrobić, jakie nakłady będą wymagane, jakie remonty, jakie wyposażenie. Więc piszmy wszystko dokładnie, żeby już teraz jeszcze przed zakupem mieszkania dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujemy.

I tak przechodzimy do punktu dziewiątego, czyli sprawdzenia wszystkich kosztów, no i sprawdzenie… czy stać nas na to mieszkanie. Pamiętajmy o tym, że do kosztów remontu wyposażenia dochodzą wszelkie koszty okołozakupowe czyli podatek PCC, czyli notariusz.

Być może jeżeli się kredytujemy to koszty finansowania czyli prowizja dla banku i inne opłaty. No i oczywiście też jak będziemy mieszkanie remontować, przygotowywać to musimy opłacić i czysz i ratę kredytową więc to wszystko powinniśmy wziąć pod uwagę i zobaczyć, czy nas na to stać i policzyć dobrze siły na zamiary.

I przechodzimy do punktu dziesiątego, czyli oceny co z tym mieszkaniem będzie można zrobić w przyszłości. Zobaczcie, jest to bardzo ważne, bo tak jak mówiłem mieszkanie kupujemy na lata, być może teraz już wiemy, że będziemy tam mieszkać albo kupujemy może dla rodziny, dla dzieci albo będziemy od razu wynajmować. Ale za pięć-dziesięć lat może to się zmienić. Więc warto już teraz pomyśleć co będzie można z tym mieszkaniem zrobić w przyszłości.

Pod kątem sprzedaży, czy takie mieszkanie to jest powiedzmy mieszkanie, które jest kupowane przez przysłowiowego Kowalskiego. I będzie można je łatwo sprzedać przyszłości. Czy może jest to jakiś loft, który raczej jest produktem ekskluzywnymi. Niekoniecznie tak łatwo sprzedamy to mieszkanie. A może okolica jest taka, że to nie będzie nam łatwo tego sprzedać.

A jeżeli będziemy się chcieli wyprowadzić, to czy to mieszkanie będzie łatwo wynająć? Pod kątem lokalizacji, pod kątem układu? Możemy też zastanowić się, co jeśli zmieni się rynek przyszłości. W którą stronę pójdzie? Czy to mieszkanie będzie mieszkaniem pożądanym, czy raczej nie? Odpowiadając na te wszystkie dziesięć punktów będziemy w stanie naprawdę podjąć świadomą decyzję, czy to mieszkanie chcemy i co będziemy mogli zrobić z nim przyszłości?

⭐ Kliknij, aby zasubskrybować kanał na YT: http://bit.ly/subskrybujnaszyt

⭐ Interesujesz się inwestowaniem w nieruchomości? Tutaj odbierz bezpłatne materiały.

PODOBAJĄ CI SIĘ BEZPŁATNE MATERIAŁY?
POSTAW MI KAWĘ:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

DZIĘKI!
Kasia