6 najczęstszych pytań klientów do pośrednika | Monika Lisiak

Autorka tekstu: Monika Lisiak

W pracy agenta nieruchomości moi klienci codziennie zadają wiele ciekawych pytań.
Dzisiaj odpowiem na 6 najczęściej powtarzających się pytań w ostatnim czasie — w formie tekstowej oraz w formie wideo. 

1. Czy to jest dobry moment na sprzedaż / zakup nieruchomości?

To pytanie jest bardzo ważne dla dwóch stron zaangażowanych w chęć zakupu lub sprzedaży.

Z jakiej przyczyny jest tak ważne i czemu jest ono zadawane? 

Otóż będąc klientem sprzedającym swoją nieruchomość zastanawiamy się, czy warto już teraz sprzedawać, czy lepiej poczekać jakiś czas aż ceny pójdą w górę. Natomiast klienci kupujący mają ten sam dylemat tylko w odwrotnej formie – tzn. słyszeli, że ceny będą spadały, więc może warto poczekać ze sprzedażą na „ten właściwy” moment.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście uważam, że każdy moment na sprzedaż czy kupno jest dobry. Przede wszystkim nie należy się zastanawiać, co będzie tylko działać tu i teraz. Nikt nie ma złotej kuli, aby przewidzieć, czy ceny spadną czy wzrosną. Przykładem doskonałym tego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą zmiany na rynku nieruchomości była pandemia. Wtedy praktycznie wszyscy przewidywaliśmy, że ceny nieruchomości spadną a jak wiemy tak się nie stało. Dlatego można jedynie obserwować rynek i dostosowywać się do aktualnej sytuacji, ale nie ma co myśleć, czy jak poczekam to sprzedam drożej albo jak poczekam to kupuję taniej.

Uważam, że każdy powinien działać bez analizowania i słuchania „specjalistów”, znajomych i rodziny, którzy wiedzą lepiej (w ich jedynie mniemaniu).

Jeżeli ktoś sprzedał nieruchomość np. w 2020 r. a teraz sprzedałby ją np. 50.000 zł drożej to nie powinien o tym myśleć. Zawsze doradzam o patrzeniu w przód i nie analizowaniu tego co było. Należy się cieszyć, że nieruchomość się sprzedała i nie wracać do tego co było, bo nie pomaga.

 

2. Co zrobić po zakupie mieszkania?

@monikalisiak1

Co zrobić po zakupie nieruchomości? #nieruchomości #cozrobic #aktnotarialny #spółdzielnia #wspólnota

♬ dźwięk oryginalny – Monika Lisiak

3. Czy jeżeli podpisałem umowę na wynajem mieszkania przed 28.04.2023 r. to, czy muszę dostarczać najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

W związku z wejściem od dnia 28.04.2023 r. świadectw charakterystyki energetycznej budynku jako obowiązkowy dokument do przekazania podczas sprzedaży lub wynajmu nieruchomości to pytanie jest mi zadawane dość często. Odpowiedź jest jedna – jeżeli umowa najmu była podpisywana przed dniem 28.04 to nie trzeba przekazywać tego dokumentu. Dopiero przy podpisywaniu nowej umowy dla tej nieruchomości lub kontynuacji obecnej umowy – wtedy już obligatoryjnie należy przekazać.

 

4. Czym się różni zadatek od zaliczki?

@monikalisiak1

Czym się różni zadatek od zaliczki? #zaliczka #zadatek #różnica #wyjaśnienie #porada

♬ dźwięk oryginalny – Monika Lisiak

 

5. Co powinienem zrobić kiedy agent (na umowie wyłącznej) zajmuje się sprzedażą mojej nieruchomości, a ktoś np. sąsiad, znajomy lub obca osoba zgłosi się do mnie bezpośrednio, aby kupić nieruchomość?

Przede wszystkim, kiedy współpracuje się z agentem na wyłączność to on zajmuje się całym procesem sprzedaży od A do Z. Więc w takim momencie kiedy ktoś się zgłosi osobiście należy przekazać kontakt do agenta. On będzie najlepiej negocjował w waszym imieniu i wszystkiego dopilnuje. On również odpowiada za to komu prezentuje nieruchomość i kogo po niej oprowadza. Jest ponadto ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętajcie nigdy (współpracując z pośrednikiem na wyłączności) nie wpuszczajcie nikogo samemu do swojej nieruchomości. Nigdy nie wiecie z kim macie do czynienia. To dla waszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa waszej nieruchomości.

 

6. Co robić, jeśli nabędę spadek?

@monikalisiak1

Nabycie spadku po najbliższej rodzinie #spadek #sąd #urządskarbowy #zgłoszenie

♬ dźwięk oryginalny – Monika Lisiak

 

Masz pytanie? Napisz w komentarzu.
Monika Lisiak

Ps. Więcej o współpracy inwestora z pośrednikiem posłuchasz w 5. odcinku podcastu “Inwestowanie w mieszkania: