Podcasty – co, jak, kiedy, gdzie?

CO to są podcasty i dlaczego je lubię?

Przede wszystkim dlatego, że angażują jedynie mój słuch, a nie wzrok oraz ręce, jak to ma miejsce w przypadku czytania. Podcasty swoją formą najbardziej przypominają audycje radiowe – brakuje jedynie przerywników muzycznych. Czasem są to wypowiedzi jednej osoby, a czasem wywiady.

KIEDY słucham?

Przede wszystkim jadąc samochodem, bez względu na to, czy pokonuję długą czy krótką trasę. Czasem podczas prac domowych lub kiedy usypiam syna. Niedawno zaczęłam słuchać podcastów w łazience podczas porannej toalety! Muszę przyznać, że coraz bardziej podoba mi się ten sposób zaczynania dnia.

Ogólnie ujmując, podcasty towarzyszą mi zawsze wtedy, kiedy jestem w ruchu.

 JAK słucham podcastów? 

Podstawowym narzędziem jest po prostu telefon i słuchawki do niego, a także słuchawka Bluetooth. Zwłaszcza ta ostatnia jest niezwykle wygodna, bo pozwala mi swobodnie słuchać podcastów od momentu wyjścia z domu do powrotu do niego. Przejście korytarzem, czasem wyrzucenie śmieci, włożenie lub wyjęcie czegoś z bagażnika – to cenne minuty, które mogę wykorzystać na słuchanie, ponieważ nie ograniczam się jedynie do zestawu audio w samochodzie.

Kolejnym niewątpliwym plusem jest to, że w przypadku rozmowy telefonicznej podcast się zatrzyma i wznowi po jej zakończeniu. Słuchanie podcastów na sprzęcie audio w samochodzie nie dałoby mi takiego komfortu.

Skoro tak cenię sobie wykorzystanie tych kilku dodatkowych minut dziennie na słuchanie, pewnie nie zdziwi Cię, że same podcasty puszczam w 1,2-1,4-krotnym przyśpieszeniu. Taką możliwość daje aplikacja Podcast Addict (Android), z której na co dzień korzystam. Jeśli masz telefon z systemem iOS, polecam aplikację Podcasty (zainstalowana domyślnie na telefonie) lub Pocket Casts (do pobrania). Posiadają dokładnie te samą funkcje.

JAKICH podcastów aktualnie słucham?

Na bieżąco zapoznaję się z najnowszymi bądź najciekawszymi podcastami z serii:

 

 

Zdarza się, że pobieram na telefon pliki w formacie MP3 z wywiadami. Dotyczy to zwłaszcza materiałów z YouTube, które obrabiam przy pomocy programu Freemake Video. Umożliwia mi on odseparowanie warstwy video od warstwy dźwiękowej i utworzenie pliku MP3.

A czy Ty słuchasz podcastów? Polecisz mi jakieś? A może spodobał Ci się któryś z wymienionych przeze mnie podcastów? Daj znać w komentarzu!

Miłego słuchania!